Skip links

Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W sobotę 1 czerwca 2024r. w Przemyślu odbyła się impreza kulturalna z okazji „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego”  oraz „Dnia Dziecka” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu oraz Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Dom” – zrzeszające rodziny zastępcze przy współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Przemyśla i  Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przemyślu. W ten dzień świętowaliśmy również XX-lecie Koła Rodzin „DOM” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Uczestnikami imprezy były dzieci z rodzin zastępczych wraz z opiekunami oraz dzieci ze Świetlicy TPD „Przystań”. Celem imprezy było zintegrowanie dzieci i rodziców zastępczych oraz uświadomienie rodzicom, jakie prawa i obowiązki posiadają dzieci a jakie rodzice. Przedsięwzięcie miało na celu stworzenie dzieciom możliwości prezentowania swojej twórczości, osiągnięć, upodobań, jak również zwrócenie uwagi na ich potrzeby i pragnienia.

Podczas imprezy zorganizowano szereg konkurencji sportowych, logicznych oraz zręcznościowych, każde dziecko zaliczało poszczególne konkurencje i zbierało potwierdzenia w tzw. paszporcie. Każdy uczestnik po wykonaniu wszystkich zadań mógł wybrać upominek spośród nagród ufundowanych przy wsparciu finansowym naszych darczyńców: Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. i Przemyskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., oraz przy wsparciu rzeczowym:  Dr. Irena Eris, Gran-Pik Liwocz.

Wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni poczęstunkiem m.in. nuggetsami z sieci McDonald’s,   kiełbaską z grilla, tortami przygotowanym przez Cukiernię u Zosi, ciastkami, owocami, sokami i napojami. Dużą pomoc w organizacji i przeprowadzeniu imprezy uzyskaliśmy ze strony wolontariuszy i młodzieży ze Świetlicy TPD „Przystań”. Grupy taneczne z naszej Świetlicy TPD „Przystań” zaprezentowały krótki program artystyczny, który spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. Dzieci zaprezentowały taniec klasyczny – balet, taniec nowoczesny oraz występ cheerleaderek.

Podczas imprezy, Pani Ewie Frankowskiej, przewodniczącej Koła TPD „DOM”, za długoletnią pracę i poświęcenie, został wręczony medal im. Henryka Jordana, jest to odznaczenie nadawane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny w Warszawie za szczególne zasługi. Medal im. dr. Henryka Jordana został ustanowiony w 1974 jako odznaczenie TPD.

Na wniosek naszych podopiecznych wręczono również Odznaki „Przyjaciela Dziecka” przyznane przez Oddział Regionalny TPD w Rzeszowie. Tym wyróżnieniem zostały uhonorowane: Marta Maj-Urban Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Przemyślu, Grabowska Violetta, Jarema Krystyna, Jurasz Wioletta, Król Janina, Kurzyńska Władysława oraz Sas Alina.

Oczywiście nie zabrakło tradycyjnych dmuchańców, na których dzieci świetnie się bawiły. W imprezę włączyły się również służby mundurowe: Straż Miejska, Policja, 5 Batalion Strzelców Podhalańskich i Straż Pożarna. Łącznie w imprezie uczestniczyło ponad 200 osób.

Return to top of page