Skip links

Wesprzyj 9-letnią Sabinkę w walce o wzrok.

Wesprzyj 9-letnią Sabinkę w walce o wzrok.

  9-letnia Sabina Michniowska z każdym dniem traci wzrok. Dziewczynka cierpi na neuropatię zanikową obu oczu. Czeka ją eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi, na która potrzebne jest 70 tyś. złotych.

Sabinka przyszła na świat z zezem jednego oka. W lipcu 2014 r. w Krakowie dziewczynka została zakwalifikowana na zabieg korygujący zeza. Podczas badań przygotowujących do zabiegu, lekarze wykryli poważną wadę, podejrzewając neuropatię obu oczu. Pilnie skierowali Sabinkę na Oddział Okulistyki Dziecięcej. Dodatkowe badania w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach niestety potwierdziły diagnozę.

       Lekarze pozostawali bezradni w kwestii leczenia. Początkowo zalecono ćwiczenia zbieżności wzroku i zakrywanie lewego oka, co nie przynosiło żadnych efektów. Matka nie poddawała się i zaczęła szukać ratunku na własną rękę. Dotarła do informacji na temat eksperymentalnej  i kosztownej terapii komórkami macierzystymi.

        W przypadku Sabinki czas odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ choroba z każdym dniem znacząco postępuje. Nieleczona neuropatia może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Co gorsza, obecnie nie istnieją żadne standardowe metody leczenia. Jedyną szansą jest wprowadzenie do obu oczu preparatu MSC, którego Sabinka potrzebuje 10 dawek, a koszt jednego podania szacowany jest na 10-12 tyś. złotych.

        Sabinka jest już po 5 podaniach wykonanych w Centrum Medycznym “Klara” w Częstochowie. Dotychczasowe podania były sfinansowane z własnych oszczędności rodziców oraz pomocy ludzi dobrego serca. Niestety na 5 pozostałych podań brakuje 60 tyś. złotych, a na leki i dojazdy około 10 tys.

Rodziców nie stać na dalsze leczenie, które przynosi widoczne efekty, dlatego proszą o pomoc w walce o wzrok swojej córeczki. Zwłaszcza, że tak niewiele zostało, by doprowadzić skuteczne leczenie do końca.

Jak pomóc Sabince:

Return to top of page