Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ten szczególny dzień został ustanowiony w związku z przyjęciem przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20.11.1989 roku Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Warto przypomnieć rolę Polski, a w tym przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w powstaniu i tworzeniu tego aktu.
Zofia Dembińska, wiceminister oświaty, członek Prezydium Zarządu Głównego TPD i prezes Zarządu Stołecznego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w latach 1957-1962 czynnie uczestniczyła w pracach Komisji Praw Kobiety Organizacji Narodów Zjednoczonych, która opracowała poprzedniczkę Konwencji o prawach dziecka – Deklarację Praw Dziecka. Deklarację przyjęto 20 listopada 1959 roku na XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie Konwencji o prawach dziecka oraz przedstawiła jej projekt (inspirowany pismami, pracą i życiem Janusza Korczaka, polskiego pediatry, pedagoga i pisarza, prekursora działań na rzecz praw dziecka), co zostało przyjęte. Pracami Komisji w tym zakresie kierował przedstawiciel Polski.
W 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, 20 listopada 1989, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło pierwszy prawnie wiążący dokument regulujący kwestię praw dziecka – uchwalony z inicjatywy Polski – Konwencję o prawach dziecka.
Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały – Komitet Praw Dziecka ONZ.
Rzecznictwo praw dziecka jest podstawowym zadaniem statutowym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
„Konwencja o prawach dziecka zawdzięcza wiele Polsce”.
Autor: Monika Jagodzińska